WordPress
نگارش ۶.۴

نرم‌افزار حرفه‌ای انتشار شخصی

مقدمه

خوش آمدید. پروژه وردپرس برای من جایگاه ویژه‌ای دارد. طراحان و برنامه‌نویسان مختلف هر کدام به نوبه خود چیزی به این پروژه اضافه می‌کنند. این همکاری‌ها منجر به تولید طرحی زیبا می‌شود که افتخار می‌کنم در آن نقش دارم. تاکنون هزاران ساعت صرف پیشبرد پروژه وردپرس شده است و همچنان نیز برای پیشرفت روزافزون این پروژه همه تلاش خود رو انجام می‌دهیم. از این که وردپرس را به عنوان بخشی از دنیای خود انتخاب کرده‌اید، سپاسگزاریم.

— مت مولنوگ

راه‌اندازی معروف ۵ دقیقه‌ای

 1. بسته فشرده وردپرس فارسی را در یک پوشه خالی از حالت فشرده خارج کنید.
 2. پرونده wp-config-sample.php را با یک برنامه ویرایشگر متن مثل wordpad باز کنید و سپس اطلاعات مربوط به نحوه اتصال پایگاه داده‌ی خود را وارد کنید.
 3. پرونده را با نام wp-config.php ذخیره کنید.
 4. همه پرونده‌ها را بارگذاری کنید.
 5. پرونده wp-admin/install.php را در مرورگرتان باز کنید. با این کار جداول مورد نیاز برای وبلاگتان تنظیم می‌شود. اگر با پیغام خطا مواجه شدید پرونده wp-config.php را دوباره بررسی کنید و بار دیگر مراحل قبل را تکرار کنید.
 6. اگر کلمه‌ی عبوری وارد نکردید، کلمه‌ی عبوری که برای شما ساخته می‌شود را یادداشت کنید. اگر نام کاربری انتخاب نکنید، نام کاربری شما admin خواهد بود.
 7. برنامه‌ی راه‌انداز شما را به صفحه ورود به وردپرس می‌رساند. برای ورود نام کاربری و کلمه‌ی عبوری را که طی مرحله قبل انتخاب کردید، وارد کنید. اگر از کلمه‌ی عبور ساخته شده توسط وردپرس استفاده کردید می‌توانید برای تغییر آن به قسمت «شناسنامه» مراجعه کنید.

به‌روزرسانی

به‌روزرسانی خودکار

در صورتی که از وردپرس نگارش ۲,۷ یا بالاتر استفاده می‌کنید می‌توانید از به‌روزرسانی خودکار استفاده کنید.

 1. با کمک مرورگرتان به آدرس /wp-admin/upgrade.php بروید و مراحل را دنبال کنید.
 2. منتظر مرحله دیگری هستید؟! همین! به‌روزرسانی تمام شد!

به‌روزرسانی دستی

قبل از شروع مراحل به‌روزرسانی مطمئن شوید که از همه پرونده‌های اصلاح شده از جمله index.php نسخه پشتیبان دارید.

 1. پرونده‌های قدیمی وردپرس را به غیر از پرونده‌های اصلاح شده، پاک کنید.
 2. پرونده‌های جدید را بارگذاری کنید.
 3. با کمک مرورگرتان به آدرس /wp-admin/upgrade.php بروید.

تغییرات پوسته

چنانچه پوسته‌ وبلاگتان را سفارشی‌ کرده‌اید، ممکن است لازم باشد در هنگام به‌روزرسانی به نگارش‌های اصلی تغییراتی در پوسته‌هایتان ایجاد کنید.

منابع اینترنتی

اگر پاسخ سؤال‌هایتان را در این متن پیدا نکردید از منابع اینترنتی بیشمار وردپرس استفاده کنید:

انجمن‌های پشتیبانی وردپرس انگلیسی
در این انجمن می‌توانید با کاربران انگلیسی‌زبان وردپرس در ارتباط باشید
شبکه IRC وردپرس
شبکه گفتگوی زنده با موضوع وردپرس که اعضای آن را کاربران و پشتیبان‌های وردپرس تشکیل می‌دهند. با مراجعه به صفحه ویکی فوق به این شبکه راهنمایی می‌شوید. (irc.freenode.net #wordpress)

سیستم پیشنهادی

وردپرس نسخه رسمی ادامه پروژه Michel V با نام b2/cafélog است. طراحان وردپرس این پروژه را ادامه دادند. برای حمایت مالی از پروژه وردپرس با مراجعه به آدرس  http://wordpress.org/donate  مراجعه کنید.

مهاجرت از سایر سرویس های وبلاگ‌نویسی

می‌توان محتوای وبلاگ را از سایر سیستم‌های وبلاگ‌نویسی به وردپرس انتقال داد. برای این کار ابتدا باید وردپرس را نصب و طبق دستورات فوق راه‌اندازی کنید.

واسط XML-RPC و Atom

حالا می توانید با استفاده از ابزارهایی مانند Windows Live Writer ، Ecto ، Bloggar ، Radio Userland ، NewzCrawler و سایر ابزارهایی که از API وبلاگ پشتیبانی می‌کنند نوشته‌های خود را در وبلاگ وردپرستان منتشر کنید.

انتشار از طریق ایمیل

حتی می‌تونید از طریق ایمیل نوشته‌های خود را منتشر کنید. برای انجام تنظیمات مربوط به این قابلیت به صفحه تنظیمات بخش نوشتن بروید و اطلاعات مربوط به اتصال حساب POP3 خود را وارد کنید. حالا wp-mail.php را تنظیم کنید تا به صورت منظم در دوره‌های زمانی خاص ایمیل شما را برای دریافت نوشته‌های جدید بررسی کند. با سیستم Cron-jobs می‌توانید این کار را انجام دهید ولی اگر میزبان سایتتان از این سیسم پشتیبانی نمی‌کند از سایر سرویس‌های مشابه استفاده کنید.

انتشار نوشته‌ها از این راه بسیار آسان است. ایمیل‌هایی که به آدرس مشخص شده ارسال شوند به عنوان نوشته در وبلاگ منتشر می‌شوند. عنوان ایمیل هم در واقع همان عنوان نوشته است. نرم‌افزار ایمیل‌هایی را که با موفقیت منتشر شوند، پاک می‌کند.

نقش‌های کاربری

به منظور منعطف‌تر ساختن سیستم وظایف ارانه شده در نگارش ۲٫۰ سطوح مختلف کاربری را حذف کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقش‌ها و قابلیت‌های کاربران به مستندات مراحعه کنید.

یادداشت‌های پایانی

هر کاربر٬ یک ستاد

وردپرس برنامه‌ تبلیغاتی با هزینه‌های چند میلیون دلاری ندارد و با حتی از مشاهیر در این زمینه استفاده نمی کند. وردپرس در واقع سرمایه بزرگتری دارد و این سرمایه شما هستید. اگر از وردپرس راضی هستید این رضایت خود را با دوستان خود نیز در میان بگذارید، به دوستانی که دانش کمی درباره وردپرس دارند در مراحل راه‌اندازی و نصب کمک کنید و یا نظر خود را به صورت مکتوب با نویسندگان مقالات رسانه‌های مرتبط در میان بگذارید.

حق مالکیت معنوی

وردپرس تحت مجوز GPL نگارش دوم منتشر می‌شود. (متن مجوز)